Vlastníci již tradičně prodávají své nemovitosti prostřednictvím realitních kanceláří (RK). Většinou ani neví, že zde byly i další možnosti prodeje, a to aukcí nebo dobrovolnou dražbou. Od 01.01.2025 byla dražba ztotožněna s aukcí (viz zák.č. 250/2023 Sb.). Je to škoda, protože výhodou dražby byla bezpečnost tohoto prodeje.
Domnívám se, že hlavním důvodem, proč vlastníci prodávají nemovitosti prostřednictvím RK, je obrovské množství realitních makléřů. Dle kvalifikovaných odhadů se u nás snaží živit touto profesí cca 15 000 lidí. Tedy realitní makléř doslova číhá na každém rohu. Šlo o živnost volnou, kterou mohl provozovat každý. Oproti tomu koncesovaných dražebníků je pouze několik desítek. Nejenže musí mít koncesi, ale i vysokou pojistku, která kryje jejich odpovědnost za škodu. V případě koncese na všechny typy dražeb je to minimálně 35 miliónů Kč.
Podle mého názoru RK není nastavena tak, aby prodala nemovitost za nejvyšší cenu. Je to tím, že realizuje prodej za nabídkovou cenu prvnímu zájemci, který se objeví. Realitka nedělá žádná výběrová řízení, nenutí zájemce k licitaci, k navyšování nabídek. Připomenu slogan jedné RK: „Umíme prodat Vaši nemovitost rychle.“ Já si vždy odpovím: „Ale za kolik?“.
RNDr. Jiří Bureš, Ph.D., předseda správní rady BFT Management, a.s. a předseda Komory dražebníků ČR
140 komentářů u „Prodej realitní kanceláří, nebo dražbou aukcí?“